Спецпроект

Біля Олексіївської фортеці з'явиться "бойовий" музей

Поруч з Олексіївської фортецею, що на Харківщині, планують побудувати музей.

За інформацією прес-служби обладміністрації, про це розповів голова Первомайської райдержадміністрації Віктор Намчук.

Він підкреслив, що найближчим часом планується вирішити всі юридичні питання, необхідні для того, щоб передати фортецю на баланс Первомайського району.

"Всі документи в Києві. Я думаю, найближчим часом ми отримаємо паспорт повністю на музей. І коли будуть оформлені всі документи, ми почнемо будівництво. Сам музей ми хочемо побудувати перед в'їздом до фортеці. Це буде музей історичний та бойових дій ", - сказав Намчук.

Олексіївська фортеця Української оборонної лінії споруджена в 1731 р., під час другого етапу будівництва лінії укріплень на тодішніх південних кордонах Російської імперії.

Перша назва - Берецька, в 1738 р. перейменована у фортецю Св. Олексія. Земляна, майже квадратна в плані, з чотирма бастіонами. Висота валів - більше 5 м. Площа фортечного двору складає більше 1,5 га. Пам'ятник добре зберігся, дає чітке уявлення про форму та розміри земляного укріплення першої третини XVIII ст.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.