У Світовій спадщині ЮНЕСКО - нові місця і краєвиди. ФОТО

Організація Об'єднаних націй із питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) доповнила свій перелік Світової спадщини. Африканська річка, яка впадає в пустелю, найдовший у світі канал у Китаї, дороги інків та Шовковий шлях... України в переліку немає.

Про це повідомляють Євроньюз.

Отже, до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО потрапили:

Дельта річки Окаванґо у Ботсвані (Африка) з унікальною екосистемою:

 Буйволи в дельті Окаванґо - найбільшій на Землі "внутрішній річковій дельті". Окаванґо не впадає в океан, її величезна маса води розчиняється в пустелі Калахарі

Печера Шове на південному сході Франції із наскельними малюнками, яким 36 тисяч років:

 Малюнки людини кам'яної доби з печери Шове. Дикі коні (тарпани), волохаті носороги і дикі буйволи (тури). Загалом у печері понад 300 малюнків. Також є багато людських слідів на підлозі

Будівля тютюнової фабрики "Ван Нелле" в Роттердамі, що є взірцем інтернаціонального стилю [різновид модерну 1930-60 років] у промисловій архітектурі:

 Споруджена в 1925-31 рр. будівля фабрики є зразком інтернаціонального стилю - жодного "історичного" декору, рівні лінії, залізобетон, скло, відкриті простори і функціональність

Виноградники італійського регіону П‘ємонт з їхніми мальовничими краєвидами:

Оточений з трьох боків Альпами П'ємонт - один із найпівнічніших італійських регіонів. На початку XIX сторіччя в тому числі й високі тарифи Австрійської імперії на експорт вина призвели до повстання Джузеппе Гарібальді та війни за незалежність і об'єднання Італії

Турецьке місто Бурса та сусіднє село Джумаликизик, що зберегли архітектуру часів заснування Османської імперії:

 Типова вуличука у Джумаликизику , XIV сторіччя

Шовковий шлях – дорога завдовжки 5000 кілометрів, що поєднувала Китай із Середземномор‘ям:

Могильні кургани на трасі Шовкового шляху в Казахстані. Бес-Шатир ("п'ять наметів"), VI сторіччя. Загалом до Шовкового шляху ЮНЕСКО віднесло 33 пам'ятки (22 в Китаї, вісім - у Казахстані і три - в Киргизстані). Фото: travelokazakhstan.com

Дороги інків – мощені шляхи в Андах, прокладені давньою південноамериканською цивілізацією:

 Фрагмент дороги Імперії інків. Загалом мережа тих доріг сягає 30 тисяч км в шести країнах - Колумбія, Перу, Еквадор, Болівія, Чилі, Аргентина. 6 тисяч із них потрапило до переліку ЮНЕСКО. Оскільки індіанці не знали колеса, їхні траси могли мати сходи або підвісні мости

Також повідомляється, що до переліку Світової спадщини потрапив Великий канал у Китаї - найдовша рукотворна річка у світі (майже 1800 км):

Великий канал у Пекіні. Канал почав будуватися 1400 років тому - у V сторіччі до нашої ери. У X сторіччі - спеціально для каналу - винайшли шлюз

В перелік Світової спадщини ЮНЕСКО входять видатні культурні і природні цінності, що становлять надбання всього людства.

Наразі Україна представлена у списку Світової спадщини ЮНЕСКО такими об'єктами: собором Святої Софії і Києво-Печерською лаврою в Києві, історичним центром Львова, будівлею Чернівецького університету, дерев'яними церквами східного обряду в українських і польських Карпатах, античним Херсонесом, буковими пралісами Карпат і геодезичною дугою Струве.

У листопаді 2013 року повідомлялося, що в поточному році ЮНЕСКО розгляне можливість включення до переліку Світової спадщини пам'яток Кримського ханства із Бахчисарайського історико-культурного заповідника, але наразі це неможливо.

У липні 2012 року на сесії комітету ЮНЕСКО було відмовлено у включенні Андріївської та Кирилівської церков у Києві у список пам'яток Світової спадщини.

Дивіться також інші матеріали за темою "ЮНЕСКО"

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.