У "Тюрмі на Лонцького" відбудеться Ніч Музеїв. РОЗКЛАД

У п’ятницю під час "Ночі музеїв" один із найвідвідуваніших музейних закладів Львова відчинить свої двері перед відвідувачами в неробочий час від 18:00 до 24:00 і покаже місця, які зазвичай зачинені для екскурсантів.

Цьогорічну Ніч Музеїв присвячено пам’яті трагічних роковин акції "Вісла", учасників визвольного руху та загалом усіх українців Закерзоння, котрі в 40-х роках ХХ століття назавжди втратили свої домівки, рідні землі, а часто і життя через насильницьку політику польської комуністичної влади.

Час і місце: п’ятниця, 18 травня, 18:00-24:00.  Національний музей-меморіал "Тюрма на Лонцького". Львів, вул. С. Бандери, 1 (вхід із вул. К. Брюллова). 

Цій даті приурочено презентацію аудіозаписів учасників визвольного руху із Закерзоння, виставку світлин та показ документального фільму Мирослава Іванека "Вогонь і зброя".

Уперше відвідувачам окрім екскурсії музеєм запропонують прем’єру екскурсії "Чотирикутник смерті" місцями довкола музею, шлях якої проляже через управу Гестапо, управління НКВД-МГБ-КГБ та "Шталаг-253" на Цитаделі (початок о 19:30 від пам’ятника жертвам комуністичних репресій біля музею "Тюрма на Лонцького").

Реконструктори Товариства "Пам’ять", відтворюючи сцени з історії колишньої політичної в’язниці, демонструватимуть кабінет слідчого, камеру смертників, одиночну камеру та інші тюремні приміщення, а директор магазину "Штурм" покаже зразки тогочасної зброї.

Тюремні вестибюлі перетворяться на концертні та виставкові зали, де лунатимуть музика та поезія, демонструватимуть відеоінсталяції, слайд-шоу, записи спогадів політв’язнів, українців Закерзоння, читатимуть спогади про акцію "Вісла".

Електронну музику доповнять відеоінсталяції учасників багатьох вітчизняних та закордонних фестивалів візуального мистецтва Михайла Барабаша, Мирослава Вайди та Ярослава Філевича.

Під час Ночі Музеїв відбудеться презентація картини народного художника України Миколи Андрущенка "Дорогою життя", виставка графіки яскравих представників андеграундного мистецтва радянських часів — Петра та Андрія Гуменюків.

Завершиться Ніч Музеїв пленерним проектуванням фільмів над нічним Львовом та запаленням ватри на музейному подвір’ї.

РОЗКЛАД

 

18:00. Відкриття «Ночі музеїв»

двір Національного музею «Тюрма на Лонцького»

18:00 — 19:00

Спільна Молитва, покладання квітів. Запалення лампад перед меморіальним хрестом

Виступи директора музею Руслана Забілого, голови наглядової ради музею Ірини Калинець, членів наглядової ради Юрія Шухевича та Мейлаха Шейхета.

Виступ хору «Нескорені» (керівник Богдана Сімович) та солоспів Софії Федини.

Прем’єра екскурсії «Чотирикутник смерті»

19:30 — 21:00. Прем’єра екскурсії «Чотирикутник смерті» за маршрутом: пам’ятник жертвам комуністичних репресій — вул. Брюллова, (кол. Лонцького) — вул. Коперника — вул. Вітовського (колишнє місце розташування управління НКВД, потім гестапо) — Цитадель (колишнє місце розташування концтабору «Шталаг») — Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького». Вхід до музею

Пам’яті трагічних роковин акції «Вісла»

Другий поверх Музею

19:00 — 24:00. Відтворення аудіозаписів із колекції Богдана Гука із Закерзоння (вперше). Другий поверх музею, друга камера праворуч

19:00 — 24:00. Експозиція фото із Закерзоння та акції «Вісла» з архівів Центру досліджень визвольного руху та Служби безпеки України.

21:00 — 22:00. Читання сторінок книжок спогадів політв’язнів та про акцію «Вісла».

Подвір’я Музею

22:00 — 23:30. Демонстрація фільму «Вогонь і зброя» канадського режисера Мирослава Іванека. Подвір’я Музею

Творчі акції

19.10 — 19:45. Виступ струнного квартету ЛНМА ім. М. Лисенка, художній керівник — доц. Тарас Менцінський. Перший поверх музею, біля Стели пам’яті

Другий поверх Музею

19.40 — 24:00. Виставка творів мистецтва андеграунду радянських часів, а саме — графіка братів Гуменюків та презентація картини Миколи Андрущенка «Дорогою життя».

19:00 — 20:00. Презентація проекту фортепіанного імпровізатора Романа Коляди — серія музичних психологічних портретів «Людина, навпроти».

20:00 — 24:00. Демонстрація відео-проектів Михайла Барабаша, Мирослава Вайди, Олега Чорного. Виставка постерів Ярослава Філевича.

20:00—23:00. Розповідь Остапа Мануляка про репресованих музикантів і музику.

20:00 — 23:00. Презентація електронної музичної програми. Твори Богдана Сегіна, Юрія і Богдана Булок, Остапа Мануляка, Любави Сидоренко.

23:00 — 24:00. Ліричний виступ «Гич-оркестру».

20:00 — 21:00. «Коло свободи» — поети Галина Крук, Галина Гевків, Остап Сливинський, Віктор Неборак, Гриць Семенчук, Мар’яна Савка, Маріанна Кіяновська, Юрій Кучерявий читають вірші про свободу, а також всі, хто захоче приєднатися. Кооперація із проектом «Лавочки-гойдалки для громадського простору і місць історичної пам’яті».

21:00 — 22:00. «Ватра при варті»  — музикування бардів.

19:10 — 24:00. Історичні реконструктори товариства «Пам’ять» відтворюватимуть сцени з історії в’язниці. Перший поверх музею Музею 

19:20 — 24:00. Демонстрація в’язничних приміщень — камери смертників, одиничної камери, кабінету слідчого, фотолабораторії.

19:10 — 24:00. Демонстрація зразків зброї, яка використовуваля у період функціонування Тюрми на Лонцького (директор магазину зброї та спорядження «Штурм» Володимир Правосудов).

«Відео-музей»:

18:00 — 24:00. Демонстрація відеозаписів спогадів учасників визвольного руху та політв’язнів.

19:00 — 24:00. Великий екран кінозалу — демонстрація слайд-шоу про музеї тоталітаризму та визвольні рухи Чехії, Угорщини, Німеччини, Польщі, Литви, Естонії, Росії, Казахстану, Ізраїлю.

з 22:00 — проектування фільмів над нічним Львовом.

22:00 — 23:30. Демонстрація фільму «Вогонь і зброя» канадського режисера Мирослава Іванека. Подвір’я Музею

24:00. Закриття програми «Ночі музеїв»

Запалення лампад і свічок

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.