У Литві затримують за вивішений на балконі прапор СРСР. ФОТО

Вільнюський ювелір був затриманий за те, що вивісив на своєму балконі прапор СРСР, а також прапор радянської Вірменії. Чоловіка звинувачують у порушенні закону, що забороняє публічну демонстрацію радянської символіки.

Подія сталася 22 липня - в річницю проголошення Литовської Радянської Соціалістичної республіки, повідомляє Delfi.

На своєму балконі вільнюський ювелір Арвідас Гурявічюс (1951 р.н.) постійно тримає прапор США. Проте в неділю він вивісив і радянські прапори.

Побачивши це, в поліцію подзвонив обурений вільнюсец. Поліція приїхала протягом декількох хвилин. Поліцейські затримали ювеліра, який саме повернувся додому, вилучили прапори і відвезли його до комісаріату. У крові Гурявічюса виявлено 1,68 проміле алкоголю.

Фото: Delfi.lt

Гурявічюс - відома у Вільнюсі особистість, пише Delfi. Його часто можна зустріти в центрі міста в радянській шинелі і майці з написом "СРСР", часто в стані алкогольного сп'яніння.

72 роки тому, 22 липня 1940 року заснований радянською владою Народний Сейм Литви прийняв декларацію про зміну державного ладу і вступ країни в СРСР як однієї з республіки. Однак Гурявічюс сказав поліцейським, що підняв прапор з іншої причини.

Він сказав, що в той день відвідав "блошиний ринок", де познайомився з колекціонером, який хотів придбати ці прапори. Вони прийшли в квартиру Гурявічюса, але в квартирі не було місця, щоб розгорнути прапори, тому їх вивісили на балконі.

У цей час зателефонувала подруга ювеліра і "попросила зустріти її біля синагоги, оскільки вона йшла з сумками". Він вибіг, щоб зустріти її, а коли повернувся, покупця вдома вже не застав, натомість там уже чекали поліцейські.

Ювелір був доставлений у відділок, на нього завели адміністративну справу. Йому загрожує штраф у 500-1000 літів (175-350 доларів) і конфіскація прапорів.

Як українці допомагали литовцям вийти з Союзу. ФОТО

У 2008 році сейм Литви вніс доповнення до закону про збори, які забороняють використовувати нацистську та радянську символіку - це стосується й заходів 9 травня.

У 2010-му литовський парламент ухвалив поправки до Кримінального кодексу, якими встановив кримінальну відповідальність за публічне виправдання, заперечення або применшення міжнародних злочинів, злочинів СРСР або нацистської Німеччини щодо Литви або її мешканців.

Нагадаємо, минулого тижня парламент Молдови заборонив використовувати на території країни комуністичні символи, зокрема зображення серпа і молота. 

У квітні цього року депутати Львівської міської ради вдруге ухвалили рішення про заборону використання символіки СРСР, комуністичної та нацистської символіки на території міста. У травні прокуратура відмінила цю заборону.

Тоді ж Донецька облрада роз'яснила, що червоний прапор можна використовувати 9 травня, але не вивішувати його офіційно поряд із державним.

В лютому 2011 року у Верховній Раді України було зареєстровано проект закону, який передбачає кримінальну відповідальність або штраф до 17 тисяч грн за "пропаганду, публічне схвалення тоталітарної ідеології та практики комунізму і нацизму".

У квітні 2011 року ВР підтримала скопійовану з російської постанову, яка засуджувала спроби порівняння СРСР із нацистською Німеччиною.

Дивіться також:

65% українців не схвалюють заборону червоних прапорів

Європейський суд не дозволив реєструвати радянську символіку як бренд

Грузія розпочала люстрацію і заборонила свастику, серп і молот

Донецькі шахтарі спалили прапори СРСР і Третього рейху. ВІДЕО

Польща нагадала росіянам, що за серп і молот можуть посадити

Чорнобильська катастрофа. Смерть тисяч людей заради виживання радянського режиму

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 37 років тому – у 1986 році. Тодішній комуністичний режим до останнього намагався приховати інформацію про масштаби забруднення території та опромінення радіацією людей. Приховував не тому, що розумів масштаби і наслідки катастрофи. А тому, що влада завжди так працювала і показувала СРСР як найкращу в світі державу, в якій ніяких катастроф ніколи не відбувається

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.