Спецпроект

«Яд Вашем» вибачився за брехню на Форумі пам'яті Голокосту

Дирекція меморіалу «Яд Вашем» визнала, що матеріали Міжнародного форуму пам'яті Голокосту містили спотворення історичної правди - «неточності», «одностороннє трактування фактів» і «не відповідали даним досліджень» Яд Вашем.

Про це повідомляє IsraelInfo.

Групове фото учасників Форуму пам'яті Голокосту
Групове фото учасників Форуму пам'яті Голокосту
Фото: Yonatan Sindel/FLASH90

"На превеликий жаль, відеоматеріали, що були показані на Форумі, не демонструють складну картину Голокосту і Другої світової війни ... Приносимо вибачення за цю надзвичайно прикру неприємність", - йдеться в листі за підписом голови Міжнародного відділу досліджень Голокосту "Яд Вашем" Дана Міхмана.

Відеоматеріали до форуму готував його головний спонсор – фонд російсько-єврейського олігарха Моше Кантора. У цих матеріалах не було згадок про пакт Молотова-Ріббентропа, поділ Польщі і ролі СРСР у початку Другої Світової війни. СРСР був зображений чи не єдиним борцем з нацизмом і його одноосібним переможцем.

Ізраїльські організатори Форуму, включаючи МЗС і канцелярію президента Рівліна, не сперечались із російською стороною. Єврейська держава фактично підтримала путінську версію "історичної правди" про війну і Голокост.

Джерело в уряді пояснив "Хадашот 12", що Ізраїлю це "не зашкодить, а для Путіна дуже важливо", - і цей "крок доброї волі" допоможе звільнити Нааму Іссахар.


Нагадуємо, що Ізраїль віддав Росії Олександрівське подвір'я в обмін на заарештовану Нааму Іссахар.

Всесвітній форум пам'яті Голокосту організували з нагоди 75-ї річниці визволення концтабору в Освенцімі.

Президент України вагався, чи їхати на форум, адже заздалегідь було відомо, що йому не нададуть слова.

Натомість було відомо, що промову матиме президент Росії Володимир Путін.

23 січня вранці президент Володимир Зеленський заявив, що прибув до Ізраїлю, але не піде на Всесвітній форум пам'яті Голокосту. Мовляв, "через величезний інтерес до Всесвітнього форуму пам'яті Голокосту обмежена кількість місць і важко потрапити багатьом з тих, хто пережив цю трагедію", тому українська делегація "вирішила передати місце цим мужнім, унікальним людям".

Президент Польщі Анджей Дуда не поїхав до Єрусалима 23 січня на 75-у річницю визволення концтабору в Освенцимі у зв'язку з відсутністю можливості виступу під час цього заходу поряд із лідерами Німеччини, Франції та Росії. Крім того, у Варшаві заявляли, що таким чином президент Польщі не матиме в Ізраїлі можливості відповісти на чергові звинувачення на адресу Польщі з боку президента Росії.

Як відомо, наприкінці грудня Путін під час публічних заходів декілька разів заявив, що Польща сама була агресором перед Другою світовою війною, СРСР не окуповував Польщу, а серед її чиновників були відверті антисеміти. Варшава викликала на розмову посла РФ у Польщі Андрєєва, а глава польського уряду Матеуш Моравецький виступив із заявою, в якій засудив останні заяви Путіна.

На заходи в Ізраїль не поїхали і президенти Естонії та Литви, а Латвію представляв прем'єр-міністр.

Справа Шухевича: політична міфологія та дослідницькі підходи

Тема колабораціонізму українського визвольного руху у Другій Світовій війні з нацистами вперше чітко проартикульована на початку 1960-х, коли професор Берлінського університету Альберт Норден заявив у жовтні 1959 року, нібито бійці батальйону "Нахтігаль" у перші дні нацистської окупації Львова вбили до трьох тисяч поляків та євреїв. У квітні 1960 року у Москві влаштували прес-конференцію, на якій, серед іншого, представили двох начебто свідків подій. З тих часів за "Нахтігалем" та Романом Шухевичем почала закріплюватися на Заході слава колаборанта та воєнного злочинця.

30 червня 1941. Як Бандера Незалежність відновлював

Події у Львові стали сигналом для тисяч оунівців і їхніх симпатиків. По всіх селах і містечках Західної України відбувалася один і той же сценарій: група молодих ентузіастів захоплювала приміщення владних органів — хоча це сказано надто гучно, адже «Совєти ще не пішли, а німці ще не прийшли» і влада фактично валялася на вулиці.

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.