Опублікували документи про репресії проти поляків в УРСР під час Великого терору

У вільний доступ виклали 30 документів про одну з найбільших «національних операцій» Великого терору 1937—1938 років — проти польського населення.

Центр досліджень визвольного руху спільно з Архівом Служби безпеки України публікує онлайн колекцію розсекречених документів "Польська операція" 1937–1938 рр. Документи можна завантажити на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху. 

 

Всього за час проведення операції на території Української РСР заарештували майже 56 тисяч осіб. З них 47327 — розстріляли, а решту відправили в концтабори.

Відомі випадки, коли переглядали навіть справи вже засуджених поляків, що відбували покарання. Їм додавали новий термін, обґрунтовуючи тим, що попереднє слідство було "слабке".  

Матеріали колекції показують, як готували та проводили операцію. До збірки увійшли:

  • накази та вказівки НКВД щодо проведення операцій за "національною ознакою";
  • доповідні записки, телеграми про особливості проведення операції;
  • списки заарештованих і засуджених військовослужбовців звинувачених у приналежності до "Польської військової організації" (ПОВ); 
  • повідомлення чекістів про діяльність агентів  іноземних розвідок на території УРСР, зокрема німецько-польських "шпигунсько-диверсійних організацій";
  • зведені дані про кількість осіб, що були заарештовані НКВД УССР у період проведення операції за "національною ознакою";
  • довідки про кількість інших засуджених по польській операції.

Опубліковано також Оперативний наказ №00485 наркома внутрішніх справ СРСР Миколи Єжова про початок проведення "польської операції". Перший пункт документу говорить: "з 2-го серпня 1937 року розпочати масштабну операцію, направлену на повну ліквідацію місцевих організацій ПОВ, а також її диверсійно-шпигунських та повстанських кадрів на промислових об'єктах, у транспорті, радгоспах і колгоспах. Операцію необхідно завершити у тримісячний термін, а саме до 20 листопада".

Доповненням до наказу наркома внутрішніх справ СРСР Миколи Єжова № 00606 було створення особливих трійок. Одним із їхніх завдань було "винесення вироку відповідно до наказу наказу №00485 по першій і другій категорії". Перша категорія — розстріл, друга — табори. 

Під час проведення операції ліквідації підлягали звинувачені у членстві в "Польській організації військовій" (ПОВ). Однак до списків арештованих окрім поляків також іноді потрапляли українці, євреї, білоруси.

"Польська операція була типовою злочинною акцією радянської влади, що вигадала собі так звану "п'яту колону" у передвоєнні роки і знищила її, — говорить координатор Е-архіву Денис Пасічник. — Документи свідчать про ліквідацію 125 "шпигунських резиденцій", 38 "польських націоналістичних організацій" та 69 "диверсійно-повстанських організацій" на території УРСР". 

Більше документів з колекції — на сайті Електронного архіву



Електронний архів (avr.org.ua) — сервіс відкритого онлайн доступу до повнотекстових копій архівних матеріалів. Втілюється Центром досліджень визвольного руху за підтримки партнерів. Тут у вільному доступі та у високій якості публікуються документи про український визвольних рух, матеріали з архівів КҐБ та інші тематичні колекції, присвячені історії ХХ століття. Зараз на сайті вже більше 25 тисяч оцифрованих архівних документів, доступних для завантаження.

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.