1970: "Як козаки у футбол грали". Мультфільм УРСР часів застою

42 роки тому автори мультику про козаків точно передбачили розклад нинішньої групи на Євро-2012 - Україна, Франція, Англія і навіть щось схоже на шведів. Зрештою Україна виграє з розгромним рахунком.

Загалом студія "Київнаукфільм" випустила 9 короткометражних мультфільмів з серії "Як козаки...". Перший був знятий у 1967-му, останній - в 1995-му.

Пригоди неговірких колоритних персонажів припали до смаку не тільки радянським телеглядачам. Повідомляють, що неабияку популярність серіал здобув в Ірані.

Добродушний силач, відважний коротун і довготелесий хитрун - троє головних героїв серіалу виглядали по-совковому шароварно, але в кожному мультику показували чудеса успіху і перемоги.

Це відео - друга серія козацьких пригод. "Як козаки у футбол грали", 1970 рік. Зараз у мережі активно обговорюють "пророчий" зміст цього мультфільму. 42 роки тому його автори точно передбачили розклад нинішньої групи на Євро-2012 - Україна, Франція, Англія і нібито Швеція (хоча насправді це швидше середньовічна Німеччина).

Відповідає нинішньому чемпіонату навіть послідовність ігор групового турніру. Спершу козаки виграють 1:2 у "лицарів" (які йдуть в атаку клином, наче хрестоносці :) ). Потім із тим же рахунком долають мушкетерів.

З ранньомодерної Франції наші герої потрапляють у вікторіанську Англію, де після запеклої битви на залитому дощем газоні отримують із рук королеви омріяний кубок, перемігши островитян 3:13. Ви вірите в такий рахунок на нинішньому Євро?

Сценарист "пророчого" мультфільму - Володимир Капустян. Режисер серіалу - Володимир Дахно, який у 1991-му зняв легендарну "Енеїду". Останні роки свого життя народний артист України Дахно жив у злиднях, на пенсію в кількасот гривень.

Гарного вам футбольного свята. Хай переможе сильніший.

Дивіться інші відео з початку 1970-их:

Новорічне звернення Брежнєва до радянського народу. ВІДЕО

"Червона Рута" перемагає в першому конкурсі пісні в Союзі. ВІДЕО

Тарапунька і Штепсель як зброя радянської пропаганди. ВІДЕО

Уривок із книжки "Таборові діти" Любов Загоровської

У книзі "Таборові діти" зібрано свідчення людей, які в дитячому віці зазнали репресій радянської каральної системи. Це розповіді тодішніх дітей про те, як їх під дулами автоматів забирали з дому, про досвід перебування в тюрмах, про важку дорогу на сибірські морози в товарних вагонах, про життя в бараках чи спецінтернатах, про виживання в нелюдських умовах заслання. Ці свідчення варто прочитати, щоб знати, як ставилася радянська влада до дітей, яких оголосила "ворогами народу".

Історик, сержант ЗСУ Володимир Бірчак "Клап": Усі мої предки були борцями визвольних змагань. Тепер вони стоять за спиною свого найменшого бійця

Володимир Бірчак – відомий історик, журналіст, сценарист, заступник редактора видання "Історична правда", керівник академічних програм Центру досліджень визвольного руху. Працював заступником директора Галузевого державного архіву СБУ, доклав чимало зусиль для декомунізації в Україні, особисто брав участь у розробці змін до законодавства, яке тепер гарантує доступ до архівів КДБ. А з перших днів повномасштабного вторгнення Росії у 2022-му мобілізувався до лав ЗСУ та став кулеметником на позивний "Клап".

Чернівці-1989. За лаштунками першої "Червоної Рути"

35 років тому у Чернівцях відбулася подія, що змінила культурний ландшафт нашої країни. Незалежність України почалася із співочої революції на стадіоні "Буковина" та виверження нової непідцензурної музики – музики протесту.

Омофор єднання. Чому порятунок Царгорода від русів став святом для киян і українців загалом

Як виникло церковне Свято Покрови й чому воно стало святом військових.