У Литві затримують за вивішений на балконі прапор СРСР. ФОТО

Вільнюський ювелір був затриманий за те, що вивісив на своєму балконі прапор СРСР, а також прапор радянської Вірменії. Чоловіка звинувачують у порушенні закону, що забороняє публічну демонстрацію радянської символіки.

Подія сталася 22 липня - в річницю проголошення Литовської Радянської Соціалістичної республіки, повідомляє Delfi.

На своєму балконі вільнюський ювелір Арвідас Гурявічюс (1951 р.н.) постійно тримає прапор США. Проте в неділю він вивісив і радянські прапори.

Побачивши це, в поліцію подзвонив обурений вільнюсец. Поліція приїхала протягом декількох хвилин. Поліцейські затримали ювеліра, який саме повернувся додому, вилучили прапори і відвезли його до комісаріату. У крові Гурявічюса виявлено 1,68 проміле алкоголю.

Фото: Delfi.lt

Гурявічюс - відома у Вільнюсі особистість, пише Delfi. Його часто можна зустріти в центрі міста в радянській шинелі і майці з написом "СРСР", часто в стані алкогольного сп'яніння.

72 роки тому, 22 липня 1940 року заснований радянською владою Народний Сейм Литви прийняв декларацію про зміну державного ладу і вступ країни в СРСР як однієї з республіки. Однак Гурявічюс сказав поліцейським, що підняв прапор з іншої причини.

Він сказав, що в той день відвідав "блошиний ринок", де познайомився з колекціонером, який хотів придбати ці прапори. Вони прийшли в квартиру Гурявічюса, але в квартирі не було місця, щоб розгорнути прапори, тому їх вивісили на балконі.

У цей час зателефонувала подруга ювеліра і "попросила зустріти її біля синагоги, оскільки вона йшла з сумками". Він вибіг, щоб зустріти її, а коли повернувся, покупця вдома вже не застав, натомість там уже чекали поліцейські.

Ювелір був доставлений у відділок, на нього завели адміністративну справу. Йому загрожує штраф у 500-1000 літів (175-350 доларів) і конфіскація прапорів.

Як українці допомагали литовцям вийти з Союзу. ФОТО

У 2008 році сейм Литви вніс доповнення до закону про збори, які забороняють використовувати нацистську та радянську символіку - це стосується й заходів 9 травня.

У 2010-му литовський парламент ухвалив поправки до Кримінального кодексу, якими встановив кримінальну відповідальність за публічне виправдання, заперечення або применшення міжнародних злочинів, злочинів СРСР або нацистської Німеччини щодо Литви або її мешканців.

Нагадаємо, минулого тижня парламент Молдови заборонив використовувати на території країни комуністичні символи, зокрема зображення серпа і молота. 

У квітні цього року депутати Львівської міської ради вдруге ухвалили рішення про заборону використання символіки СРСР, комуністичної та нацистської символіки на території міста. У травні прокуратура відмінила цю заборону.

Тоді ж Донецька облрада роз'яснила, що червоний прапор можна використовувати 9 травня, але не вивішувати його офіційно поряд із державним.

В лютому 2011 року у Верховній Раді України було зареєстровано проект закону, який передбачає кримінальну відповідальність або штраф до 17 тисяч грн за "пропаганду, публічне схвалення тоталітарної ідеології та практики комунізму і нацизму".

У квітні 2011 року ВР підтримала скопійовану з російської постанову, яка засуджувала спроби порівняння СРСР із нацистською Німеччиною.

Дивіться також:

65% українців не схвалюють заборону червоних прапорів

Європейський суд не дозволив реєструвати радянську символіку як бренд

Грузія розпочала люстрацію і заборонила свастику, серп і молот

Донецькі шахтарі спалили прапори СРСР і Третього рейху. ВІДЕО

Польща нагадала росіянам, що за серп і молот можуть посадити

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".

Німецька весна на Слобожанщині: війська кайзера та українські гайдамаки в спогадах місцевих

Весна 1918 року. Імперська армія Німеччини та Збройні сили Австро-Угорщини разом з Армією УНР звільняють Українську Народну Республіку від більшовиків. Українсько-німецький наступ пролягав через Слобожанщину і зупинився в районі села Лиски. Публікуємо спогади місцевих мешканців, які були свідками визволення Харківщини.