На "Оскарі" перемогли історичні фільми. ВІДЕО

Вшановано внесок Голлівуду у знання історії США. Нагороду за кращий фільм отримала кіноверсія подій 1980 року, коли ЦРУ врятувало заручників із ісламістського Ірану. Кращим актором визнано виконавця ролі президента Лінкольна, який веде політичну боротьбу за зміну конституції країни.

Нагороду Американської академії кіномистецтв за кращий фільм отримала стрічка режисера і актора Бена Аффлека "Арґо".

"Арґо" розповідає історію, яка відбулася під час ісламської революції 1979 року в Ірані. Тоді у процесі масових виступів проти світської влади прозахідного шаха протестувальники захопили посольство США в Тегерані, взявши в заручники більшість його мешканців.

Під час колотнечі шістьом працівникам амбасади вдалося втекти. Вони переховувалися у будинках інших дипломатів, переважно канадського посла, за що ця історія пізніше отримала назву "Канадський стрибок".

1979: ісламська революція в Ірані. Як це було. ВІДЕО

Хованки тривали три місяці, доки ЦРУ напружено думало, як урятувати американців. Після шалених ідей на кшталт "дати їм велосипеди і хай їдуть до турецького кордону" зрештою вирішили вивезти їх із країни легально - під виглядом знімальної групи науково-фантастичного фільму, яка нібито приїхала в Іран шукати локації для зйомок.

Був створений голлівудський "офіс" для зйомок фантастичної стрічки під назвою "Арґо" - за романом Роджера Желязни "Князь світла". Написали сценарій, який передбачав зйомки на Близькому Сході. У пресі розміщувалися матеріали про майбутній блокбастер.

Експерт ЦРУ із переодягання Тоні Мендес (його грає Бен Аффлек) розробив схему легендування, перевдягання, доставки паспортів та матеріалів для зміни зовнішності тощо. Мендесу допомагали канадські урядовці - за сприяння Канади в Тегеран переправили паспорти з фальшивими іранськими в'їзними візами тощо.

Після ряду пригод (в тому числі й за участю іранців, які запідозрили, що щось не так), американці успішно вилетіли з Тегерану у Франкфурт на борту рейсового літака 27 січня 1980 року. Операція з визволення інших заручників у посольстві США ганебно провалилася.

Після виходу "Арґо" у прокат восени 2012-го іранський режисер Атоалла Салманян оголосив, що працює над фільмом "Генеральний штаб", який він назвав "адекватною відповіддю неісторичному фільму "Арґо".

Нагороду в катерії "Кращий актор" отримав Деніель Дей Льюїс. за виконання головної ролі у біографічній стрічці Стівена Спілберга "Лінкольн". Для актора це вже третій "Оскар".

Фільм "Лінкольн" розповідає про останні чотири місяці життя 16-го президента США, який на початку 1865 року намагається примирити розколоту громадянською війною (котра юридично ще триває) країну і водночас провести через парламент поправку до конституції про заборону рабства.

У США оприлюднено свідчення колишніх рабів. ФОТО

Авраам Лінкольн опиняється перед юридичною колізією: формально рабів звільнено прокламацією 1863 року, але цей документ можуть розцінити як тимчасовий акт в умовах війни, тому він вирішує змінити конституцію. Це треба зробити до кінця війни, причиною якої, власне, і стало питання звільнення рабів.

В основу картини лягла книга історика, лауреата Пулітцерівської премії Доріс Ґудвін "Команда опонентів: політичний геній Авраама Лінкольна".

На основні архівних документів читачеві розкривається історія наполегливого і харизматичного політика, який у кабінетах влади не втрачає зв'язку з реальністю і який майстерно провадить інтриги. Образ президента олюднюється конфліктом у родині, коли перша леді не відпускає сина на війну.

Про інших переможців цьогорічного "Оскара" читайте на УП.Життя.

Дивіться також:

Громадянська війна в США. Фільм про битву у Глушині. ВІДЕО

Тетчер залишилися незадоволеною фільмом про себе. ВІДЕО

Американці теж зняли фільм про "Матч смерті". ВІДЕО

Голлівудський бойовик про війну в Осетії 2008-го. ВІДЕО

ФБР вважало Чарлі Чапліна "головним комуністом Голлівуду"

Фільм про атаку нацистів із космосу став хітом "Берлінале". ВІДЕО

Отруєння. Фрагменти книжки Віктора Ющенка"Недержавні таємниці. Нотатки на берегах пам’яті"

Фрагменти автобіографічної книжки третього Президента України.

Андрій Бандера. Батька – за сина

У справі оперативної розробки Степана Бандери, яка зберігається в архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України, є низка документів, які стосуються його батька – отця Андрія. Це драматична історія того, як чекісти перекладали свою ненависть до одного з лідерів українського визвольного руху на його близьких родичів.

"Примус до підданства". Перша спроба

"В ліжку з ведемедем. Сусідство з Росією як історичний виклик" - таку назву має нова книжка Олексія Мустафіна, що готується до виходу у видавництві "Фабула". Є в ній глава, присвячена експансії Російської імперії на Кавказі. Зокрема, й в часи правління у Картлі Іраклія II – царя, якому нинішня влада Грузії хоче встановити пам'ятник у своїй столиці. Чому ця ініціатива викликала таке обурення можна зрозуміти із фрагменту книжки, люб'язно наданому "Історичній правді" Олексієм Мустафіним.

Світоглядні орієнтири ОУН: приклад Ярослава Стецька

Історик Микола Гаєвой загинув на війні 27 серпня 2024 року. Він навчався в аспірантурі УКУ з історії. Для своєї дисертації обрав політичну біографію Ярослава Стецька. Фрагмент наукової роботи Микола надсилав редакції "Історичної правди". Публікуємо текст Миколи Гаєвого у пам'ять про полеглого Героя.