Спінтрії - римські "гроші" з сексуальними мотивами

Серед істориків досі немає єдиної версії, чому в І сторіччі нашої ери раптом було накарбовано так багато цих бронзових жетонів - з римськими цифрами від 1 до кількадесяти з одного боку та зображеннями статевих актів з іншого.

Науковці з Варшавського університету зробили припущення, що спінтрії слугували перепусткою до лупанаріїв - будинків розпусти. Поляки провели наукове дослідження, опитавши сучасних повій, і виявили, що ціни за конкретні сексуальні послуги сьогодні корелюють із номіналом на спінтріях часів Античності. Тобто сцена, зображена на жетоні з цифрою XI, коштує більше за сцену на жетоні V і сьогодні.

Інші дослідники вважають, що слід відволіктися від еротичного контексту. І тоді виявиться, що основний сенс для громадян Римської імперії мав зворотній бік цих жетонів - той, котрий із цифрами.

Відповідним чином, спінтрії могли бути жетонами для роздягалень у лазнях або гральними фішками. А еротична картинка була тільки розвагою-бонусом - штибу тих, які друкуються на сучасних гральних картах.

Після прийняття Римом християнства еротичні жетони пішли в підпілля, звідки виринули тільки у XIX сторіччі, отримавши назву спінтріїв. Зараз вони популярні серед колекціонерів, тож існує ціла індустрія з карбування точних копій античних "монет". 

Джерело: стаття "Is that a spintria in your pocket, or are you just pleased to see me?" дослідника античної економіки, доктора Джеффрі Фішберна (Університет Нового Південного Уельсу (Австралія))