Харків і харків'яни XIX-го сторіччя у кадрах фотографа Іваницького

Янголята з ясними очима та молоді панни з пухнастиками були улюбленими моделями великого Іваницького. Він був одним з найкращих. Імператори жалували його маєтностями та діамантами. Але чи було то аж таким страшним злочином, щоб розстріляти?

Олексій Іваницький потрапив у хорошу кoмпанію.  Він народився у 1855 році, і його товаришами по життю стали однолітки – історик Дмитро Яворницький та художник Сергій Васильківський.

Із Яворницьким у Іваницького було багато спільного: вони обидва походили із досить давніх, але зубожілих шляхетських родів, і окрім ім’я та здібностей іншого статку не мали – Д’Артаньяни свого часу.

З Васильківським Іваницький познайомився іще у Другій харківській гімназії. Але на відміну від однокласника, Іваницький її не закінчив – у родини просто не вистачило грошей. Чотири класи гімназії, ані грошей, ані зв’язків – прекрасний злітний майданчик до вершин та слави. Іваницький зробив себе сам.

Щоправда, загальноімперській славі він був зобов’язаний загадковій катастрофі під Харковом, але "опинитися у потрібний час у потрібному місці" для слави було б замало, якби не було таланту.

Про катастрофу імператорського поїзду під Харковом читайте у розділі "Тексти"

Виставка "Життя у фотографії" триває у Харківському художньому музеї.

 

Адреса музею: Харків, вул. Совнаркомівська, 9 (метро Бекетова).

Фото з фотобанку РА "ІRIS", приватних колекцій родини Іваницьких, В. Оглобліна, О. Багалій, Г.Дерібо та інших.

Підготував: Олександр ЗІНЧЕНКО